obsahují vždy hlavní účinnou složku "remedium cardinale", dále látky pomocné, které účinky hlavní látky podporují " remedium adjuvans". Konečnou podobu čaje, jeho chuť, vůni a vzhled upravují "remedium corrigens".
Léčivé čaje je možno sladit cukrem, medem nebo jinými sladidly, pokud to nevylučuje povaha nemoci.
Správně chuťově vyvážený čaj však sladit není potřeba.
Na přípravu a uchovávání čajů nejsou vhodné kovové předměty - kov změní nejen obsahové látky, ale i vůni a vzhled nápoje. Nejvhodnější jsou skleněné a porcelánové nádoby. Čaj cedíme přes nekovové sítko.
Používáme-li čaje v malých dávkách, je účelné je pít na lačno, lépe se vstřebávají. Účinek léčivého čaje by se měl dostavit do 8-10 dnů, jde-li o hledisko vyrovnávací (čisticí kúra), neuškodí déletrvající užívání.
Flavonoidy - zlepšují stav cév, prodlužují účinek vitamínu C ( rutin), zadržují v těle vápník, mají antioxidační účinek
Fytoncidy - účinné látky, které ničí bakterie, houby, prvoky, plísně, viry nebo alespoň zastavují jejich růst (antiseptika a antibiotika rostlinného původu)
Glykosidy - složené organické látky. Jednoduchý cukr je v nich vázán na jiný sacharid, nebo na necukernou složku. Vyskytují se v přírodě hojně, často jsou hořké a zpravidla jedovaté (např. náprstníkové -digitalisové glykosidy).
Hořčiny - soubor obsahových látek rostlinného původu s výrazně hořkou chutí. Povzbuzují sekreci žaludečních šťáv a vyvolávají pocit hladu. Jedná se o žlučové a jaterní stimulační léky.
Saponiny - působí močopudně, rozpouštějí hlen, mají mírný projímavý účinek. Působí dobře proti houbovým a plísňových chorobám, v malých dávkách zlepšují vstřebatelnost účinných látek, při větším množství jsou však dráždivé a toxické (mohou způsobit záněty v zažívacím systému).
Silice - směsi těkavých vonných látek různého typu, mají olejovou konzistenci, nejčastěji jsou to terpeny a jeho sloučeniny, ve vodě jsou nerozpustné, rozpouštějí se v lihu a v jiných organických rozpouštědlech. Nacházejí se v různých částech rostlin, ve zvláštních pletivech. Všechny působí dezinfekčně, některé močopudně, proti nadýmání, povzbuzují chuť k jídlu, na nervový systém...
Třísloviny - se používají jako antiseptika, astringencia. Na nemocné sliznici či pokožce vytvářejí membránu, dochází k ústupu otoků, zánětu, svědění a dráždění. Při vnitřním užítí se osvědčily proti kataru žaludku a střev, proti průjmům.
Bylinkové čaje či další výrobky z nich si můžete běžně zakoupit, nebo si je můžete také sami připravit. Velikým přínosem potom je, že vždy víte, co si do svých výtvorů přidáte a z jakých lokalit suroviny pocházejí. Nemalá výhoda zcela jistě spočívá i v úspoře financí na pořízení bylinkových produktů vlastními silami.
Tak s chutí do toho!
Pokud není psáno jinak, tak 2 lžičky sušené drogy přelijeme 250 ml vroucí vody a přikryté necháme louhovat 15-20 minut. Používáme-li čerstvé byliny, je nutné přidat bylin více, neboť obsahují vodu.
Takto se připravují nálevy zejména z drog obsahující silice (heřmánek, máta, šalvěj..), z měkkých částí rostlin.
Provádí se z kůry, kořenů, z bylin obsahujících křemičitany. Droga se přidá do studené vody, krátce se povaří (2 - 3 minuty), některé druhy až 15 minut. Potom ještě ponecháme asi 15 minut stát a scedíme.
Výluh za studena připravíme přidáním bylinky do studené vody, ponecháme přes noc, zcedíme a před podáním ohřejeme na 40°C. Takto se připravují byliny s obsahem slizu a škrobu (např. semena lnu, pískavice).
Někdy je vhodné způsoby přípravy kombinovat - macerát s nálevem.
Další formy zpracování bylinek:
Recept podle bylinkáře P. Váni:
Do 500g vepřového sádla vložíme 3 hrsti nadrobno nakrájených bylin, ve vodní lázni, na mírném ohni vaříme 3 hodiny (nesmí se přepálit. Do druhého dne necháme stát, znovu roztavíme, vmícháme 100g včelího vosku, přecedíme do skleniček. Uchováváme v chladničce.
Recept s použitím bambuckého másla.
Z usušených, rozetřelých lístků a květů (v hmoždíři roztlučených zrnek, bobulí, jader, kořenů). Možno užívat ze lžičky, naplnit práškem želatinové kapsle zakoupené v lékárně, zapít vodou.
- rostlinné výtažky získané vyluhováním ve víně
- bylinková vína získaná vinným kvašením některých plodů či jiných částí léčivých rostlin (šípkové, bezinkové víno)
- sirupy jsou husté, koncentrované roztoky cukru ve vodě, v ovocných šťávách nebo v jiných výluzích z drog
- rostlinné výtažky získané macerací octem
- vodné nebo lihové roztoky rostlinných silic
Čerstvě vylisovanou šťávu můžeme podávat v původním stavu, bez přísad, nebo smíchanou s medem, ev. s mlékem.
Do medu lze nakládat bylinky či plody (rakytník řešetlákový, schizandra čínská..)
Do sklenice střídáme vrstvy medu a nakrájených bylinek nebo pomletých bobulí, nakonec zakápneme propolisem (ovocnou pálenou) pro konzervaci a zavíčkujeme.
Poznámka:
Je doporučováno používat především rostliny, které pocházejí ze stejného klimatu, kde žijeme, maximálně adaptogeny z Číny a Severní Ameriky. Byliny pěstované v tropických oblastech pro nás vhodné nejsou, neboť náš organismus ochlazují (ajurvédské byliny).
A na závěr si dovolím použít krásnou myšlenku pana Vytáska:
"Ke každé bylince přistupujte vždy s pokorou, poproste o pomoc a poděkujte."
Zdroje:
víkendový seminář s moravským bylinkářem V. Vytáskem
knihy:
V. Grešík - Léčivé rostliny, P.Váňa - Rady bylináře Pavla, B.Hlava a P.Valíček - 88 rad bylinkářům, J.Korbelář, Z. Endris, J. Krejča - Naše rostliny v lékařství, P. Valíček - Rostliny pro zdravý život